Testovací příspěvek
Jedním z posledních kroků při stavbě rodinného domu
je realizace venkovních prostor včetně terasy, která slouží v letních měsících k nejvíce využívaným částem domu či bytu. Vlastně od jara do podzimu. A terasa, to je především její povrch a způsob jeho pokládky. Ať již jde o dlažbu anebo terasová prkna.
Každá terasa je řešena individuálně, liší se v připravenosti. Řešíme například, jak bude terasa celkově odvodněna před položením finální vrstvy, aby se dešťová voda nedostala do domu. Řešíme její spád, ale také rovinnost a stabilitu spolu s faktem, na jaké povrchy můžeme terasu vůbec položit. Jaká musí být stavební připravenost.
Nejčastějším způsobem a zároveň nejjednodušším je pokládka finální terasové vrstvy na terče, jelikož terče jsou připraveny univerzálně pro pokládku dlažby i dřevěné terasy. A dokonce na rozmanité povrchy.
Nejrozšířenějším terčem při pokládce terasy je typ NEW MAXI od společnosti ITADECO s.r.o.. Tento typ terčů vyniká především svým robustním vzhledem, který zajišťuje vysokou stabilitu a nosnost a tudíž následný komfort při využívání terasy.
Velkou výhodou těchto terčů je široká nabídka příslušenství, které lze při pokládce využít, čímž si usnadníme realizaci povrchů venkovních prostor. Terče jsou výškově nastavitelné, kdy výšku můžeme měnit pomocí speciálního regulačního klíče a to i v případě, že je dlažba již na terčích položena. V případě že je pak vaše terasa se spádem od domu, je možné na terče použít gumové či plastové podložky, které vám spád vyrovnají a dlažba či prkna budou v rovině, čímž získáte pro svůj pobyt na terase větší komfort.
Terče s podložkami vám navíc nabídnou i přednosti, které jiným způsobům pokládky teras nepřísluší. Například schopnost snadno a rychle vyrovnat různé výšky bez potřeby vyrovnávat terén. Pouhé terče s podložkami přitom dovedou zajistit dostatečnou pevnost a stabilitu.
Pro realizace teras na písčité, štěrkové a travnaté podklady je třeba použít spárovací křížky. Ty zajišťují maximální komfort ploch s rovnoměrnými spárami mezi dlaždicemi díky dlouhému trnu na spodní straně. Vymezující destičky o síle 2 až 4 mm pak umožňují použít spárovací křížky právě v kombinaci s terči nebo výškově stavitelnými podložkami.
Terče a podložky jsou vyrobené z odolného polypropylenu, nenarušují izolační souvrství (např. plochých střech) a plní svou funkčnost i z hlediska zatížení a propustnosti vody. Jednotlivé typy terčů a podložek se liší svým diametrem, výškovou stavitelností a typem „hlavy“. Terče rozlišujeme na výškově nastavitelné s pevnou hlavou, případně hlavou samonivelační s korekcí spádu do 5%. A pokud je to třeba, můžeme terče snadno upravit pro použití u atik, na krajích a v rozích. Pokud pak chceme vyrovnat (kompenzovat) spád a lokální nerovnosti, použijeme spádové podložky, konkrétně gumovou vyrovnávací podložku LH3.
V případě, že si nevíte rady, jaký typ a kolik terčů budete na svou terasu potřebovat, je možné oslovit technickou podporu dodavatele. Odborníci vám pomocí SW výpočtu dodají kladečské plány na váš projekt.
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-spravne-vyresit-pokladku-noveho-povrchu-terasy-31659.html